Пронајдени дрога и оружје кај скопјанец

Поицијата поднесе кривична пријава до Основно јавно обвинителство против Б.К.(30) од Скопје кој е осомнилен за кривични дела „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ и „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“.

Според МВР вчера од полициска патрола на булеварот „Крсте Мисирков“ во близина на трговскиот центар „Мавровка“ било сопрено патничко возило управувано од Ф.Г., а како совозач бил Б.К. кај кого при преглед е пронајдена марихуана. Дента по издадена судска наредба од Кривичен суд Скопје полициски службеници извршиле претрес во неговиот дом и пронашле пиштол марка „Берета“, револвер со натпис „ZBrno“ модел Grand, шест куршуми кратко зрно, 15 куршуми засега непозната марка и калибар, 322 куршуми долго зрно и марихуана.

Прочитајте и...  Скопјанка го пријавила таткото во полиција за семејно насилство

Врз основа на доказите од МВР, судија на претходна постапка на Б.К. му одредил притвор.

Прочитај повеќе

Скопјанец со „ауди“ бркал две лица и се заканувал дека ќе ги убие

Слободен печат

Скопјанка го пријавила таткото во полиција за семејно насилство

Слободен печат

Пронајден малолетник кој се водеше за исчезнат во Скопје

Слободен печат

За два месеци во гостиварско 160 лица го прекршиле полицискиот час

Слободен печат

Во стан во Центар пронајден починат маж

Слободен печат

Жена од Кичево во својот подрум пронашла минофрлачка мина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По семејна расправија кичевец се обидел да го запали семејниот стан

Слободен печат

Верижен судир на пет возила во Битола

Слободен печат

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

Слободен печат

Возило прегази пешак кој им подлегна на повредите

Слободен печат

Обвинителен акт против жител на Добри Дол за поседување оружје

Слободен печат

Наместо да седат во карантин излегувале и недолично се однесувале низ Охрид

Слободен печат