-8 C
Скопје

Пронајдена марихуана кај затвореник во Затвор-Струга

Одделот за Криминалистичка полиција и затворската полиција од Казнено поправната установа Теферич Струга при контрола и претрес над затворските ќелии во КПУ Затвор Струга кај затвореник е пронајдена околу 250 грама марихуана.

– На 16.11.2020 во рамки на засилените мерки и активности на Министерството за внатрешни работи од страна на Одделот за Криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи во координација со СВР Охрид ОВР Струга и затворската полиција од Казнено поправната установа Теферич Струга, била извршена контрола и претрес над затворските ќелии со цел обезбедување на материјални докази и заплена на наркотична дрога, при што околу 19:00 часот во КПУ Затвор Струга кај затвореникот Ѓ. П. пронајдена е околу 250 грама марихуана, информираат од МВР.

Прочитајте и...  Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

За случајот е известен јавен обвинител од ОЈО Струга со цел понатамошно постапување за кривично правниот настан и против осуденото лице кај кое беше пронајдена наркотичната дрога ќе биде поднесена кривична пријава.

Поврзани вести

Скопјанка завршила во болница откако со автомобил удрила во четири паркирани возила

Слободен печат

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

Сообраќајот на патот Куманово-Крива Паланка-Деве Баир во прекин: Судир на две патнички возила кај селото Длабочица

Слободен печат

Приведен ловџијата од Прилеп кој застрела колега од ловната група

Слободен печат

Работел по 18 часот: Кривична пријава против угостител во Гостивар

Слободен печат

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

МИА Агенција

Остави Коментар