Пронајдена дрога при претрес во Скопје

амфетамин
Амфетамин откриен при претрес на стан во Скопје/Фото: МВР

По претходно добиена судска наредба за претрес на дом, синоќа од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и од СВР Скопје Единица за недозволена трговија извршен е претрес во домот на З.В.(65) во Скопје.

Како што соопшти МВР, за време на претресот во домот пронајдени се две паковки со амфетамин, една паковка со марихуана и вага, додека при пребарување на теренот околу куќата пронајдени се пет поголеми пакувања со амфетамин и пакувања со марихуана, закопани на различни локации. По документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Видео на денот