Пронајден нов вид пајак кој е отровен и јаде месо!

Група студенти и нивниот професор од Националниот универзитет во Мексико неодамна го открија нов вид на пајак во мексиканската долина, односно централно Мексико каде се издигнуваат високи планини.

Тој е наречен „ Loxosceles tenochtitlan“, а името е омаж на древната престолнина на астечкото цасрство во градот Теночтитлан. Пајаците кои припаѓаат на овој вид се наречени виолини поради шарите на грбот, бидејќи потсетува на овој инструмент.

Од 140 видови, во Мекиско има барем 40 видови на пајаци.

Ако ве гризне овој пак нема да биде фатално, но може да предизвика многу проблеми и задолжително е да се побара медицинска нега. Почнува како оток кој не боли многу, а предизвикува некроза.

Лесно може да се измеша со инфекција на кожа. Меѓутоа, многу пајачи кои припаѓаат на овој вид имаат моќни отрови кои го разоруваат ткивкото и процесот кој се создава научно се вика некроза. Концентрацијата на отровот може да варира, но научниците се сомневаат дека повеќето, ако не и сите видови го имаат овој отров.

Прочитајте и...  Шерон Стоун на 63 години изгледа совршено, а вака изгледала како тинејџерка - Не би ја препознале... (ФОТО)

Раната на кожа може да се одржува и неколку месеци. Сериозните болести и смрт се ретки, но понекогаш може да биде потребна интервенција од пластичен хирург.

Критично може да биде во првите 24 часа, понекогаш и 48 часа кога започнуваат да асе гледаат ефектите од каснатото. Добрата вест е што овој пајак избегнува луѓе и поради тоа некои го нарекуваат осамен пајак.

Прочитај повеќе

Супер занимација за ова попладне – Од скршени плочки направете си штосни саксии за терасата или дворот (ВИДЕО)

Слободен печат

Кога не можеме да пееме, тогаш ќе се сликаме: Фолк-пејачката Татијана Стефановска ги изненади обожавателите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали ја препознавате? Ќерка е на познати актери, а светот ја запозна во еротската трилогија

Слободен печат

Имате дилема каде да летувате во нашата земја? Ова се топ 3 дестинации по препорака на Елена Велевска (ФОТО)

Васко Спасоски

Манекенката Ирина Шајк суптилно провоцира на Инстаграм! (ФОТО)

Васко Спасоски

Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите заболени со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопјанецот Андреј ќе патува за Перу да ја претставува нашата земја на избор за убавина! (ФОТО)

Васко Спасоски

Маја Улк, физиотерапевтка и холистички тренер: Промената во себе носи промена на нашата релност

Јасмина Кантарџиева Димков

Исчезна глумицата Наја Ривера: 4-годишниот син бил сам на бродот, се претпоставува дека се удавила

Слободен печат

Време е за добра забава: „Нокаут“ со настап во Скопје!

Васко Спасоски

Џони Деп пред судијата го раскажа цел живот – од зависноста и забавувањето со Кејт Мос до ноќта кога умре Ривер Феникс

Слободен печат

Доста време посветив, не беше едноставно: Пејачката Гиговска положи возачки испит! (ВИДЕО)

Васко Спасоски