Пронајден најстариот бисер на светот: 10.000 години неолитски луксуз

Надлежното министерство на ОАЕ најави дека на претстојната изложба во Абу Даби ќе биде претставен бисер стар 8.000 години, за кого археолозите тврдат дека е најстариот на светот.

Бисерот е пронајден во текот на археолошките истражувања на островот Маравах во престолнината.

„После анализата со радиоактивен јаглерод утврено е дека слоевите на бисерот настанале помеѓу 5.800 и 5.600 година п.н.е.“, рекол претседателот на Одделението за култура и туризам на Абу Даби, Мухамед ал-Муабарак.

„Бисерите првпат ќе бидат прикажани на изложбата 10.000 години луксуз“, која ќе биде отворена на 30 октомври во Лувр Абу Даби“.

Стручњаците од Емиратите веруваат дека со бисерите се тргувало со патниците од областа Месопотамија и древниот Ирак во замена за керамика и друга роба. Веројатно е дека и тогаш бисерите биле носени како накит.

Прочитајте и...  Ви испраќа топли поздрави: Лила Филиповска е првата наша јавна личност која замина на море! (ВИДЕО)

„Венецијанскиот трговец со скапоцени камења, Гаспаро Балби, кој патувал низ овие краишта, ги спомнува островите покрај брегот на Абу Даби како извор на бисери во 16 век“, се наведува во одделението за култура.

Прочитај повеќе

Јована Јоксимовиќ се повлекува од тв-екраните… (ФОТО)

Васко Спасоски

Ефтин и безбеден лек против шеќерната болест е новото оружје против коронавирусот? (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова војна помеѓу Џорџ Клуни и Бред Пит: Се скарале поради колешка, причината е бизарна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Направете сами: Цветни миризби во Вашиот дом

Слободен печат

Раперот Раста може да лежи во затвор од 3 до 12 години поради оваа фотографија! (ФОТО)

Васко Спасоски

Патики, платформи, потпетици… Како обувките го менуваат изгледот на вашиот ЗАДНИК?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како во старите добри времиња: Анџелина Џоли, Бред Пит и децата во шопинг! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да се организирате за на патување? Список на предмети што ви требаат за на одмор

Слободен Печат

Ви испраќа топли поздрави: Лила Филиповска е првата наша јавна личност која замина на море! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Избегнете труење: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Слободен печат

Накова демантира дека има коронавирус и дека била уаспена поради непочитување на мерките! (ФОТО)

Васко Спасоски

Поранешниот готвач на принцезата Дајана откри кое ѝ било омилено јадње

Слободен печат