Промовирана веб-страницата „Родот и медиумите“ алатка што треба да придонесе кон победа во борбата против родово базираното насилство

Промовирана веб-страницата „Родот и медиумите“/Фото: МИА

Министерството за труд и социјална политика денеска ја промовираше новата веб-страница „Родот и медиумите“, наменета за превенција и ефективна заштита на жртвите од каков било облик на родово базирано насилство, со почитување на основните човекови слободи и права.

Како Министерство за труд и социјална политика, посветено работиме на развивање и подобрување на националните политики за превенција и заштита на жртвите на родово базирано насилство, рече министерката, изјави министерката Јованка Тренчевска.

Страницата се администрира од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Директорот на Агенцијата, Зоран Трајчевски посочи дека целта на веб страницата е да биде ресурсен центар за медиумите, место каде што можат да најдат ресурси, информации, линкови за различни аспекти на родовите прашања, вклучувајќи го и родово заснованото насилство, но и место на кое граѓаните можат да најдат корисни линкови и информации, вклучувајќи ги и институциите и организациите од кои можат да побараат помош во случај да се подложени на родово засновано насилство.

Посебно изразувам благодарност до Министерството за труд и социјална политика, оттаму дадоа свои мислења и предлози за структурата на ресурси што треба на едно место да се направат достапни за јавноста, како и на граѓанските организации, чиј фокус се родовите прашања, нагласи директорот.

Веб страницата е достапна на македонски, албански и на англиски јазик. Приспособена е за лица со целосно или делумно оштетување на видот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот