33.8 C
Скопје

Промена на времето, пониски температури, дожд и снег на планините

Намалување на температурата, нови врнежи од дожд и од снег на планините најавуваат метеоролозите од утре во наредните денови, како и за време на викендот.

Од УХМР соопштија дека под влијание на влажен бран од утре ќе има зголемување на облачноста. Утре и в среда ќе преовладува поменливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд. На места ќе биде нестабилно со пообилен и пороен дожд, засилен ветер и ретки грмежи. Локално се очекува да наврнат над 15 литри на квадратен метар. В среда и четврток на планините врнежите ќе бидат од снег. Во петок ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а нов влажен и постуден бран со врнежи од дожд, на планините од снег се очекува за време на викендот

Дневните темпратурари утре ќе бидат од осум до 20 степени, среда од 10 до 18, четврток 9 до 16 степени, петок од 11 до 18, сабота од 9 до 15 и недела од 10 до 16 степени. Утринските  во среда, четврток и петок на некои места ќе бидат под нулата, односно во четврток од минус два до пет степени, петок од минус четири до три и во сабота од минус два до четири степени.

Поврзани вести

Андов за Слободен печат: Промена на химната е предизборен маркетинг, и тоа не е приоритет

Дестан Јонузи

Пендаровски-Мими Кодели: Македонија и Албанија заслужуваат да ги започнат преговорите со ЕУ бидејќи тоа ќе се одрази позитивно врз целиот регион

Слободен печат

Гир: Сите сакаме отворање на преговорите што е можно побрзо, но мора да останеме со чисти глави

Слободен печат

Домашни фирми дел од дигитална платформа за вмрежување со глобални синџири за набавка

Димитров: Блокадата на Северна Македонија е проблем и на ЕУ

Слободен печат

Новиот сој ламбда станува доминантен во Јужна Америка, експертите се загрижени

Слободен Печат

Остави Коментар