Произведено првото електрично возило во Косово, „создавачите” се пет тинејџери (ФОТО)

Пет тинејџери од Ѓаковица, Косово поддржани од фондацијата „Боневет“ и уште неколку донатори успеаја да изградат електричен автомобил. За да направат ваков автомобил им беа потребни две години работа, а кога започнаа со оваа активност тие беа на само 16-17 годишна возраст. Тие се надеваат дека нивниот проект, наречен „Electric Buggy“ (Eлектрично возило) ќе биде проширен во иднина со цел заштита на животната средина.

„Создавачите” на ова возило планираат да креираат неколку вакви возила и во соработка со општинските власти да ги употребат во старата чаршија на Ѓаковица каде би се забранило движењето на возилата со нафта.

Фото: Принтскрин

Изградбата на ова возило чинело 13 илјади евра и најавуваат дека во иднина дизајнот ќе биде променет.

Прочитајте и...  Хороскоп за 29 мај - Овните ќе се збогуваат со лошото расположение, Рибите ќе го добијат заслуженото признание

Возилото може да достигне брзина од 40 километри на час, јавува РСЕ. Батериите се полнат за еден час а можете да се возите 25 километри. Младите велат дека пред се ова го прават да влијаат на свеста на граѓаните дека животната средина треба да се чува од загадувањето.

Прочитај повеќе

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат

Цел свет ги гледа овие видеа: Ги собира бројките од часовникот и добива неверојатен број, секогаш истиот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите осудувачи се кријат во овие 2 хороскопски знаци

Слободен печат