17 C
Скопје

Професор по имунологија: Една вакцина може да биде особено ефикасна во заштитата од новиот вид на коронавирусот

Кинеска вакцина која користи „мртва“ верзија на вирусот е поефикасна во борбата против новите соеви на коронавирусот, велат научниците.

Таквите вакцини, вклучително и Синофарм, користат „мртва“ верзија на вирусот и нудат заштита во повеќе области.

Тоа значи дека тие можат подобро да се борат против разни мутации на вирусот корона, објави магазинот на англиски јазик „Национал“ објавен во Абу Даби.

Лук О’Нил, професор по биохемија на Факултетот за биохемија и имунологија на колеџот Тринити во Даблин, рече дека бидејќи инактивираните вакцини се базираат на целиот вирус, имунолошкиот систем може да има „многу повеќе оружје за борба“.

Досега се одобрени неколку вакцини против коронавирус.

Повеќето, вклучувајќи ги „Pfizer-BioNTek“, „Modernina“, „Oxford-AstraZenekin“ и рускиот „Sputnik V“, го насочуваат протеинот на површината на коронавирисот, односно можноста што ја користи вирусот за да навлезе во клетките.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 26 февруари: Разбудете ги и другите околу вас и подигнете им ја свеста

Варијанти на коронавирусот кои се појавија во последните неколку месеци во Велика Британија, Јужна Африка и Бразил вклучуваат голем број на мутации, што според експертите може да ги направи вакцините помалку ефикасни.

Другите вакцини се само за борба против површинскиот дел на протеините, па ако вирусот мутира, вакцината може да не биде корисна- рече професорот О’Нил за „Национал“.

Според него, вакцините со целиот вирус веројатно ќе бидат подобри од која било друга варијанта.

О’Нил рече дека сè уште не е јасно колку ефективни ќе бидат вакцините што го насочуваат фокусот во однос на новите варијанти и додаде дека постојат знаци дека вакцината Pfizer може да создаде антитела против британската верзија.

Прочитајте и...  По прележан ковид-19, 91 отсто помал ризик од зараза во наредните седум месеци

За време на викендот, водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи, предупреди дека вакцината Pfizer и другите вакцини можеби не се толку ефикасни за заштита од нови варијанти на вирусот.

Ова е многу загрижувачко, бидејќи се верува дека новата варијанта, која се појави во Велика Британија и Јужна Африка, е позаразна и може да има поголема стапка на смртност.

Поврзани вести

Во подготовка е новиот филм за „Големиот Гетсби“: Овој пат во анимирана верзија

Слободен печат

Овошје и зеленчук богати со калиум, минерал важен за здраво срце

Слободен печат

ВИДЕО | Принцот Хари искрено во шоуто на Џејмс Корден: „Го направив она што секој сопруг и татко би го направил – морав да го одведам семејството оттаму“

Слободен печат

Ивана Хаџиевска, историчарка и истражувач: Какво е значењето на „Македонка“ – првото женско списание во Македонија

Ј.К.Д

Адвокатката на таткото на Бритни Спирс: „Тој е загрижен, ѝ го спаси животот, а луѓето погрешно разбраа сè“

Слободен печат

ВИДЕО | Потресната судбина на малата хероина од „Дара од Јасеновац“: Има само 13 години, станува во 6 часот, храни добиток, а мајка ѝ ги напуштила пред шест години

Слободен печат

Остави Коментар