10 C
Скопје

Проектилот на Погба го однесе Јунајтед на чело на табелата во Премиер лигата

Фудбалерите на Манчестер јунајтед славеа со 0:1 на гостувањето кај Барнли во одложениот наптревар од првото коло и избија на лидерската позиција на табелата пред големото дерби со Ливепрул.

Победничкиот гол беше дело на Пол Погба кој во 71. минута од ивица на шеснаесетникот со одличен волеј удар го совлада голманот Поуп. Барнли имаше шанси во финишот да израмни, дури во три наврати сериозно се закани, а судијата Френд еднаш се консултираше со ВАР собата дали имаше пенал за домашниот тим.

Со победата, Јунајтед изби на првото место на табелата со 36 бода, три повеќе од Ливерпул, кој ќе биде нареден противник на „црвените ѓаволи“ за пет дена.

Еевртон со 2:1 го совлада Вулверхемптон и се искачи на четвртото место на табелата со три бода помалку од лидерот Јунајтед. Евертон поведе во шестата минута со голот на Алекс Ивоби, но осум минути подоцна израмни Рубен Невеш. Голот на одлука го постигна Мајкл Кин во 77. минута.

Прочитајте и...  Реал и Манчестер јунајтед на лето ќе се тепаат за српски репрезентативец

Поврзани вести

Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Слободен печат

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Слободен печат

Македонските надежи забележаа победа во контролниот меч со Црна Гора

Слободен печат

Македонскиот автомобилист Вуков тестираше во Муџело

Слободен печат

ВИДЕО: Олимпискиот комитет финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски

Слободен печат

Клоп пред Реал: Не можеме да ја игнорираме одбраната, во спротивно ќе бидеме казнети!

Слободен печат

Остави Коментар