Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост.

Илјадници луѓе денеска протестираа на улиците на главниот град на Чиле, Сантјаго веејќи знамиња на Чиле и на индијанската група Мапуче.

Приморскиот град Валапараисо е блокиран, а не е функционален ниту јавниот ниту приватниот превоз. Поради протестите затворени се продавниците, бидејќи дел од демонстрантите фрлаа камења врз нив.

Големи демонстрации имаше и во Консепсион во јужниот дел на земјата и во северниот дел во Анрофагасти, каде со барикади беше попречуван сообраќајот.

Во протестите досега загинаа најмалку 20 лица.

Студентскиот протест поради зголемување на цената на метрото се претвори во движење кое бара реформи во образованието, здравството, пензиите и нов устав.

Прочитајте и...  Нови пет случаи со коронавирус во Косово, вкупно 140 заразени

Владата на Чиле вчера се согласи да подготви нов устав, со кој ќе се замени сегашниот кој потекнува од времето на диктатурата на Аугусто Пиноче, а со цел да да ги смири повеќенеделните насилните протести.

Делови од Уставот се изменети неколку пати од 1980 година, кога беше прогласен, но критичарите велат дека новиот устав мора да вклучува заштита на социјалните права и да ја зголеми вклученоста на граѓаните во демократските процеси. Противниците на промена на уставот тврдат дека постојниот устав е столб на стабилноста за Чиле, една од најбогатите земји во Јужна Америка.

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат