Продолжуваат консултациите меѓу власта и опозицијата за Законот за ЈО - Слободен печат

Продолжуваат консултациите меѓу власта и опозицијата за Законот за ЈО

Во Собранието попладнево продолжуваат консултациите меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој треба да се реши и судбината на СЈО.

Според заменик-министерот за правда Оливер Ристовски, главните разлики остануваат околу статусот на обвинителите од СЈО и нивните предмети кои не се во судска постапка.

– Застанавме минатиот пат на околу две до три точки кои се уште се спорни меѓу нас. Прекинавме за да направиме консултации дополнителни, како ние така и опозицијата. Мислам дека денеска ќе изгладиме дел од тоа, барем се надевам, изјави Ристовски за “360 степени”.

Во врска со „план Б” доколку преговорите не успеат, Ристовски кажа дека нема потреба од “план Б” и дека смета дека ќе се договорат.

Денеска во Собранието се одложи седницата на Законодавно-правната комисија, на која требаше да се расправа по Законот за јавно обвинителство, со европско знаменце по скратена постапка, во второ читање.

Неизвесно е кога законот ќе се најде и пред Комисијата за европски прашања, која во четвртокот усвои десет од вкупно 51 поднесен амандман по предлог законот.

Прочитај повеќе

Тахири: Тачи и Рама прават историска грешка

Слободен печат

МЗШВ и МИОА со реакција за постапките на дополнителниот заменик министер за земјоделство Трипуновски

Слободен печат

Измамници на Фејсбук: Преку лажен профил на Игор Џамбазов барале донации

Слободен печат

Од понеделник ВМРО-ДПМНЕ ќе ја започне кампањата

Весна Тодоровска

Поради неовластеното истражување на нафта и гас во Кипар: ЕУ ја намалува претпристапната помош за Турција

Слободен печат

Седум исчезнати во лавина на непалските планини

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 2 =

Прочитај повеќе

Дендиас: Германија направи грешка, требаше да бидеме на конференцијата во Берлин

Слободен печат

МФ: Работиме за усогласување со стандардите на ЕУ околу штетноста на хартијата на фискалните сметки

Слободен печат

Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра

Слободен печат

Тачи е убеден дека Косово и Албанија ги очекува заедничка иднина без граници

Слободен печат

Укината забраната за користење на дронови во Шри Ланка

Слободен печат

Вучиќ готвеше сарми во српското Претседателство (ФОТО)

Слободен печат