Продолжува талибанскиот напад: Наредена е евакуација на населението

фото EPA

Талибанците продолжија да напредуваат во јужен Авганистан, заземајќи девет од 10 окрузи, соопштија официјални лица во главниот град на провинцијата Хелманд, пренесува АП.

Силите на авганистанската влада, со поддршка на Соединетите Американски Држави, започнаа воздушни напади, во обид да го одбранат окупираниот град Лашкар Гах, наведува агенцијата.

Падот на Лашкар Гаха ќе биде голема пресвртница во офанзивата предводена од Талибанците во последните месеци, откако силите на САД и НАТО го завршија повлекувањето од разорената земја.

Се вели дека овој град би бил и првиот главен град на провинцијата што Талибанците го окупираа пред години.

Жителите на градот рекоа дека се заробени во нивните домови и дека не биле во можност да ја напуштат куќата за да добијат основни намирници.

Во аудио порака, командантот на авганистанските сили за Хелманд, генерал Сами Садат, ги повика жителите на населените места окупирани од Талибанците да се евакуираат што е можно поскоро, иако не објасни како тие би можеле да го направат тоа среде тековните конфликти.

„Ве молиме, евакуирајте ги вашите семејства од нивните домови“, рече Садат.

Лашкар Гах е еден од трите провинциски престолнини окупирани од Талибанците, додека тие го засилуваат нападот врз владините сили.

Во последните месеци, Талибанците минаа низ десетици окрузи низ земјата, многу од нив во оддалечени и рурални, ретко населени области.

Авганистанските војници во овие битки често се предаваа или се повлекуваа, честопати без залихи и засилување, додека во последните недели Талибанците окупираа и неколку гранични премини со Иран, Пакистан и Таџикистан.

Видео на денот