Продолжува судењето за предметот „Талир" - Слободен печат

Продолжува судењето за предметот „Талир”

Во Кривичниот суд Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Талир”, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Претходното рочиште на 5 ноември беше одложено поради неприсуство на пратеникот Илија Димовски. Судијата Осман Шабани, тогаш кажа дека Димовски не го известил судот зошто нема да присуствува. Тоа го оцени како непочитување на судот и најави дека тоа веќе нема да го дозволува.

На денешното рочиште треба да почне образложувањето на предложените листи со докази.

Застапник на обвинението е обвинителката Ленче Ристевска.

Првото рочиште за случајот Талир се одржа на 18 февруари годинава. Во случајот обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски и Миле Јанакиески кои се товарат за „злоупотреба на службената положба и овластувања” и „перење пари”, како и Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска обвинети само за делото „перење пари”.

Според обвинението, тие незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра за партијата, а потоа  организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници на име на разни лица.

За истото дело, како правен субјект со обвинението опфатена е и ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Нова опасност: Австралија ја очекува назеда на отровни пајаци

Слободен печат

Харадинај: Воспоставувањето на авиолинијата не значи укинување на таксите кон Србија

Слободен печат

54 отсто од граѓаните го подржуваат членството на Србија во ЕУ

МИА Агенција

Почнува изградба на нов кружен тек во Општина Чаир

МИА Агенција

Државата еднострано ќе ги укинува договорите за концесија на рудниците, ако оцени дека е загрозено здравјето на граѓаните

Костадинов: Добрата страна е што предметите на СЈО ќе имаат извесност

Слободен печат

Остави Коментар

eight − two =

Прочитај повеќе

Манчевски: Ги направивме првите клучни чекори за унапредување на дигиталните вештини

Слободен печат

Што правеше посрамениот австриски политичар Штрахе во Белград (ФОТО)

Слободен печат

Шилегов: Најголем увозник на отпад е Макстил

Иран именуваше жена за амбасадор во Данска

Слободен печат

Царовска: Пробниот процес за дуално образование дава резултати, тестирани вкупно 135 ученици

Слободен печат

Уставниот суд не поведе постапка за амнестијата за „27 април”

МИА Агенција