ПРОДОЛЖУВА ШТРАЈКОТ НА ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ХРВАТСКА: Синдикатите ја одбија понудата на владата - Слободен печат

ПРОДОЛЖУВА ШТРАЈКОТ НА ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ХРВАТСКА: Синдикатите ја одбија понудата на владата

Синдикатите од образованието денеска ја отфрлија новата понуда на хрватската Влада за прекин на штрајкот, оценувајќи дека е полоша и од онаа што им беше понудена минатата недела. Тие порачаа дека преговорите запираат, а штрајкот продолжува.

Владата, на состанокот во Министерството за труд и пензискиот систем, упати нова понуда до синдикатите – зголемување од 6,12 проценти на основата на платата и изработка на анализа на целокупниот систем на плати во јавниот сектор во рамки на кој ќе се разгледаат и коефициентите на сложеност на работните места на вработените во основно и средно образование, наука и високо образование.

Новина во понудата на Владата е потпишување Договорот за надомест на плати во образованието и науката, со кој се дефинира обврската на Владата дека доколку не ја измени регулативата за коефициенти до 30 јуни 2020 година, сите вработени во образованието би добиле додаток од два проценти на плата.

Владата, исто така, понуди да им ги плати на наставниците деновите во штрајк до 15 декември.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

2 + twelve =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат