Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Адвокатскиот тим на Трамп изјави дека нема да известува колку време ќе им биде потребно за приложување на својата позиција по случајот.

Во американскиот Сенат почна вториот ден од судскиот процес за отповикување на претседателот Доналд Трамп, со претставување на аргументите на обвинителите и бранителите.

Прв излага конгресменот од Калифорнија Адам Шиф, раководител на обвинителниот тим, кој ги претставува аргументите за отстранување на Трамп од власта, обвинет за злоупотреба на власта и попречување на работата на Конгресот.

Претходно, претседателот на Комитетот за правосудство при Сенатот, републиканецот Линдзи Грем, истакна дека ова е втор импичмент во чии процедури како законодавец тој учествува.

-Демократите се спремни да ја уништат институцијата претседател, изјави тој на брифинг денеска, додавајќи дека „претседателот Трамп со оваа постапка ќе биде лишен од законските права со кои располагаа претседателските претходници”.

Прочитајте и...  СЗО повторно предупредува да не се избрзува со укинување на мерките против коронавирусот

Адвокатскиот тим на Трамп изјави дека нема да известува колку време ќе им биде потребно за приложување на својата позиција по случајот.

-Спремни сме да почнеме ослободување од вината, изјави Џеј Секулоу, адвокат од одбраната.

Лидерот на демократите во Сенатот, Чак Шумер, денеска изјави дека во процесот нема потреба да бидат вовлечени лица кои немаат врска со обвиненијата по одредените предмети. Ова тој го изјави откако беше прашан дали не исклучува сведочење на проанешниот потпретседател Џо Бајден и неговиот син.

-Сведоците треба да имаат некаква врска со непосредните наоди од обвинението на адреса на претседателот. Не ни требаат сведоци кои намаат никаква врска со тоа, изјави Шумер, додавајќи дека тој чекор би го одвлекло вниманието на Американците од реалната ситуација.

Прочитајте и...  Песков: Путин се тестира на коронавирус колку што е потребно

Државниот секретар Мајк Помпео денеска изјави дека е спремен да даде исказ во рамките на судскиот процес за отповикување на Трамп, ако има обврска тоа да го направи.

-Ако соодветно со законот од мене се побара да дадам исказ, тогаш, како што кажав и претходно, ќе ми биде драго да го направам тоа, рече Помпео во изјава за новинарите на неговото патување на Јамајка.

Прочитај повеќе

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат

Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

МИА Агенција