33.8 C
Скопје

Продолжува падот на цената на нафтата

Цените на суровата нафта и денеска го продолжија падот, по најголемиот неделен пад од октомври 2020 година забележан минатата седмица, поради обновените мерки за заклучување и бавниот процес на вакцинација во делови од Европа.

Американската сурова нафта ВТИ (WTI) за испорака во мај се тргуваше за пониска цена од 19 центи или 0,3 проценти на 61,27 долари за барел.

Цената на северноморската сурова нафта Брент за испорака во мај се налмали за 12 центи, или 0,2 проценти, и барел се тргуваше за 64,41 долар.

Минатата недела цената  на нафтата ВТИ забележа пад од 6,4 отсто, додека Брент за 6,8 проценти, што е најголем пад за една недела од октомври минатата година, поттикнат од пад во четвртокот, кога цената на американската нафта се намали за за 7,1 проценти, а северноморската за 6,9 отсто.

Тоа беше процентуално најголема еднодневен загуба на вредноста на двте глобални референци за нафта од јуни 2020 година. 

Поврзани вести

Булеварот „Цветан Димов” ќе се прошири на шест коловозни ленти, определени објекти ќе се урнат

Слободен печат

Колев за БГНЕС: МИА и МРТ користат говор на омраза насочена кон Бугарија

Андреја Ристески

Пукотница во Нови Сад: Ранет е маж, напаѓачот е уапсен

Слободен Печат

„Политико“: На сите им е преку глава од ставот на Бугарија, губи пријатели со голема брзина и го дестабилизира Западен Балкан

Слободен печат

Андов за Слободен печат: Промена на химната е предизборен маркетинг, и тоа не е приоритет

Дестан Јонузи

Пендаровски-Мими Кодели: Македонија и Албанија заслужуваат да ги започнат преговорите со ЕУ бидејќи тоа ќе се одрази позитивно врз целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар