Продолжува културното лето во Кисела Вода

Миле Кузмановски, Сузана Спасовска и брачното дуо Силви бенд направија весела атмосфера на „Три круши”

Во рамки на „Културното лето Општина Кисела Вода 2019″, синоќа најквалитетните македонски музички имиња Миле Кузмановски, Сузана Спасовска и брачното музичко дуо Силви бенд ги забавуваа посетителите на месноста „Три круши”.

Богатата концертна вечер започна со Миле Кузмановски и неговиот бенд. Кузмановски својот концерт го почна со неговата позната песна „Еј огледало”, по која посетителите заедно со него ги пееја и останатите негови авторски песни „Крал без круна”, „Играј срце”, „Падни стани”, „Не кани ме” и други.

По ова следуваше концертот на најпопуларната македонска фолк ѕвезда Сузана Спасовска, која повеќе од 30 години успешно ја негува и промовира македонската песна ширум светот. Уште на почетокот со изведбата на „Назад Калино моме”, Спасовска на „Три круши” направи неверојатна атмосфера. Прославувајќи го својот роденден и именден, таа заедно со милениците на нејзините песни ги пееше веселите „Здраво живо домаќини”, „Твојте очи Лено мори”, „Дома си е дома” и „Џингрлака Џикицак”.

Прочитајте и...  Порошенко: Зеленски ме гони судски поради одмазда

На крајот, најпознатото брачно музичко дуо Силви бенд одржа прекрасен концерт. Влатко и Силви Плевнеш со настапот и веселата изведба на перформансот „Ромале” донесоа многу позитивна енергија кај публиката. Тие ги испеаа преубавите песни од нивниот албум „Коштана”.

Во настапите  на изведувачите уживаше претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Дарио Шимиќ.

„Културното лето Општина Кисела Вода 2019″ и следниот викенд на посетителите ќе им понуди одлични изведувачи. На 30.08.2019 година, во петок, во паркот „Македонија” ќе настапат Александар Митевски, Драган Спасов-Дац и Кристина Арнаудова. Веќе во сабота, на 31.08.2019 година, на затворањето на културната манифестација на „Три круши” концерти ќе одржат Искра Трпева, КУД „Китка”, Мики Јовановски-Џафер и Ѓоко Танески. Концертите на двете локации ќе почнат во 20:00 часот.

Прочитајте и...  Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Прочитај повеќе

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат

Неофицијални резултати: ХДЗ освои 71 мандат

Слободен печат

Дурловски од Крушево: Јавно ја прашувам Шекеринска дали СДСМ стои зад заложбите на БЕСА со кои се заговара кантонизација на Македонија

Слободен печат

ДАЛИ НИ СЕ ПОДГОТВУВА НОВА КАТАСТРОФА? Во Кина откриен случај на бубонска чума, издадено предупредување од трет степен

Слободен печат

Спасовски: Домашна платежна картичка ќе добијат и пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените

Слободен печат

Николоски: Поддршка на млади земјоделци со неповратни 20.000 евра и до 50 проценти за механизација

Слободен печат