Продолжија преговорите меѓу Иран и светските сили за нуклеарниот договор

Дипломатите од ЕУ, Иран и Русија денеска ги започнаа оптимистичките први разговори меѓу иранскиот режим и светските сили по пет месеци за спас на нуклеарниот договор од 2015 година, пренесува Ројтерс. Дипломатите велат дека е време да оживее пактот, од кој излегоа САД под претседателот Доналд Трамп во 2018 година. Во Виена денеска се состанаа … Продолжи со читање Продолжија преговорите меѓу Иран и светските сили за нуклеарниот договор