Продажбите на мало во САД достигнале рекордна сума од 9.4 милијарди долари

Истражувачкиот центар „Адоуб Аналитикс” објави резултати од малопродажните предбожиќни распродажби во САД на „кибер понеделник”, 2 декември. За време на вчерашниот ден продажбите на мало во земјата достигнале рекордна сума од 9.4 милијарди долари, или 19.7 отсто повеќе од лани.

Првиот работен понеделник во САД меѓу маркетолозите и ритејлерите веќе со години е познат и како „кибер понеделник”. Таквиот назив доаѓа од фактот што Американците кои се враќаат на работа по продолжениот викенд за Денот на благодарноста, порачките ги прават онлајн од своите работни места.

Онлајн продажбата во САД постои веќе трета деценија, и компаниите за продажба на мало нудат попусти не само на „црн петок” туку и за време на викендот, но и активно нудат стоки на попуст преку интернет. Продажбите на „црн петок” секоја година се намалуваат, додека продажбите во останатите денови, вклучително и онлајн, се зголемуваат.

Прочитајте и...  Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Годинава е постигнат и нов рекорд, односно 36 отсто од интернет продажбите на „кибер понеделник” биле извршени на мобилниот интернет, со паметни телефони. Овие продажби достигнале три милијарди долари. На прво место се персоналните компјутери преку кои биле извршени 59 отсто од продажбите, а на трето се таблетите со кои Американците извршиле пет отсто од вкупните продажби за време на „кибер понеделеник”.

Прочитај повеќе

Заев: Очекувам победа и стабилна коалиција

МИА агенција

Раперот Кање Вест шокира: Јас се кандидирам за претседател на САД (ФОТО)

Слободен печат

Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Создадени се услови за напредок со цел повисоки плати и пензии

Слободен печат

Лагард: Пандемијата на коронавирусот длабоко ќе ја промени светската економија

Слободен печат

Филипче: Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија е целосно реновирана (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најнеизвесните избори досега: Хрватска денеска ќе гласа за новиот парламентарен состав

Слободен печат

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат