Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

За време на кризата предизвикана од коронавирусот, Австријците ги сменија навиките за купување.
Според една неодамнешна студија, дури 61 процент од Австријците посетуваат супермаркети поретко отколку пред кризата.

Исто така, 41 процент, велат дека одат во супермаркети со страв затоа што се плашат да не се заразат од коронавирусот.

Покрај тоа, 64 проценти од Австријците избегнуваат контакт со другите во супермаркетите, а една четвртина намерно не се впуштаат во разговор со продавачите и другите купувачи.

-Клиентите се чувствуваат како да се во куќа на стравот кога купуваат. Едно добро познато место станува застрашувачко, бидејќи не се знае каде е ризикот од инфекција. Поради тоа луѓето гледаат што побрзо да ги напуштат продавниците- вели авторката на студијата Сабин Бејншаб.

Прочитајте и...  Бели гаќи и црвени влечки-идеален моден аутфит во трговски центар во Сплит

Прочитај повеќе

На скопски аеродром пронајдено починато лице

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат

Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

Слободен печат