18.8 C
Скопје

Продадени два предмети во сопственост на Винстон Черчил: Имало вртоглави понуди од Велика Британија и Америка

Папучите кои некогаш му припаѓале на поранешниот британски премиер Винстон Черчил биле продадени на аукција во Лондон за 32.000 фунти.

Станува збор за темносини кадифени папучи од 50-тите години на минатиот век. Од аукциската куќа процениле дека цената може да се движи од 10.000 до 15.000 фунти, но истата скокнала заради различните понуди од Велика Британија и Америка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Drew Poling (@drew.poling)

На крајот, на аукцијата победи анонимен купувач од Велика Британија, изјави портпаролот на „Bellmans“. На истата аукција беше продадена и чашата за коњак на Черчил од раните 1960-ти.

Чашата била продадена за 15.000 фунти, што исто така била значително поголема од проценетата цена. И во овој случај купувачот бил од Велика Британија.

Семејството на Черчил ги продаде и двата предмети преку аукциската компанија „Soheby’s“ во јули 1998 година, кога ги купил денешниот продавач на истите.

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар