Продаден е прамен од косата на Абрахам Линколн за неверојатни 81.000 американски долари!

Еден прамен од косата на Абрахам Линколн, заедно со крвавата телеграма за неговиот атентат во 1865 година, беше продаден на аукција за повеќе од 81.000 американски долари.

Предметите биле продадени за време на аукцијата одржана вчера, соопшти аукциската куќа РР со седиште во Бостон.

Нема откриени информации за клиентот.

Косата на поранешниот американски претседател долга пет сантиметри била отсечена за време на лекарскиот преглед по убиството, кратко откако Џон Вилкс Бут смртно го ранил Линколн во театарот Форд во Вашингтон.

Праменот му бил предаден на докторот Лиман Бичер Тод, поштарот во Кентаки и роднина на Мари Тод Линколн, вдовицата на 16-тиот претседател, според аукцијата на РР. Д-р Тод бил присутен кога било прегледано телото на Линколн.

Прочитајте и...  Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Косата била ставена на официјална телеграма од Воениот оддел испратена до д-р Тод од неговиот помошник во поштата. Телеграмата била примена во 23 часот, 14 април во 1865 година, во Вашингтон.

Аукциската куќа ја гарантираше автентичноста на праменот и телеграмата.

Цената од 81.250 американски долари е нешто повеќе од 75.000 долари за колку аукциската куќа се надеваше дека ќе ги продаде предметите.

Телеграмата е значајна бидејќи ја поби теоријата дека тогашниот министер за војна, Едвин Стантон, планирал да го убие Линколн поради нивните лични и политички разлики.

Временскиот печат на испраќањето покажува дека воените телеграфски линии функционирале ноќта кога бил убиен Линколн.

Прочитај повеќе

10 симптоми што укажуваат на почеток на Алцхајмерова болест

Слободен печат

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат