Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

На последната рунда на тестирата која ја спроведе Премиер лигата, доби загрижувачки резултати.

Според Би-Би-Си во периодот помеѓу 21. и 27. септември биле тестирани 1.595 фудбалери, тренери и членови на екипите од Премиер лигата, а резултатите покажаа дека десет лица се позитивни на ковид-19.

Според правилата на Премиер лигата, не се објавени имињата на лицата кои се позитивни, и тие се испратени во карантин на десет дена.

Премиер лигата секоја недела врши тестирања на коронавирус во сите 20 екипи кои играат во најатрактивната фудбалска лига.

Оваа сезона во Премиер лигата стартуваше на 12. септември откако пандемијата на коронавирусот предизвика доцнење на финишот на минатата сезона.

Прочитајте и...  ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Поврзани вести

ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Слободен печат

Трка со времето: Дали Роналдо ќе игра против Меси?

Слободен печат

Нови случаи на коронавирус во ракометниот клуб Пролет

Слободен печат

Обложувалниците го предвидуваат новиот шампион во Лига Европа!

Слободен печат

Порто оптимист дека може да ги освои бодовите во Скопје!

Слободен печат

Гатузо: Елмас и натаму позитивен на ковид-19!

Слободен печат

Остави Коментар