10.8 C
Скопје

Проблеми за Гвардиола, без клучниот играч против ПСЖ?

Манчестер сити остана без трофеј во ФА купот, но далеку поголем проблем може да биде повредата на најдобриот фудбалер на оваа екипа, Кевин Де Брујн, кој ја напушти играта на почетокот од второто полувреме.

Лидерите во Премиерлигата ги очекуваат три важни натпревари во следните две и пол недели, дерби против Тотенхем и полуфинални дуели со ПСЖ во Лигата на шампионите.

Дури и доколку повредата е релативно лесна по природа, тешко може да се очекува дека Белгиецот ќе се опорави целосно за кратко време. Ова на некој начин го потврди и менаџерот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола.

– Утре ќе биде на лекарски прегледи, но не изгледа добро – изјави Гвардиола по мечот со Челси.

Позитивна околност е што Сити на шест кола пред крајот на сезоната во Премиер лигата му бега 11 бодови на второпласираниот Манчестер јунајтед. Првиот меч со ПСЖ во ЛШ ќе се одржи на 28 април во Париз, а реваншот е на 4 мај на „Етихад“ стадионот.

ВИДЕО: Челси е првиот финалист во ФА купот!

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар