12 C
Скопје

Проблем за кошаркарите, без Димитријевиќ на дуелот против Естонија

Кошаркарската репрезентација на Македонија денеска ја оствари првата победа во квалификациите за пласман на Европското првенство 2022 година, откако со 87:78 ја совлада Италија. Со победата, „црено-жолтите“ ги задржаа шансите за пласман на Евробаскет, но за тоа потребно е Естонија денеска да загуби од Русија и во утрешниот меѓусебен дуел, избраниците на селекторот Тодоров да слават со девет или повеќе поени.
Но, во тој дуел, Тодоров нема да може да смета на Ненад Димитријевиќ кој беше најдобар кошаркар во победата над Италија. Димитријевиќ кој натпреварот го заврши со 22 поени, пет скокови и седум асистенции, во финишот од натпреварот при еден дуел со противичкиот кошаркар, заработи повреда на коленото. Повредата е од таква природа што не може да се санира за еден ден и Македонија во утрешниот дуел ќе мора да игра без одличниот бек.

Прочитајте и...  Охридскиот пливачки маратон во календарот на ФИНА

За жал останавме со играч помалку, утре нема да сметаме на Димитријевиќ кој се повреди – изјави Тодоров на прес конференцијата по победата над Италија,.
Ова е м
ногу важна победа за нас, пред сè бидејќи ни дозволува да сонуваме до утре. Италија играше одлично прво полувреме, погоди девет тројки од 14 шута, постигнаа 53 поени и се и одеше од рака. Во соблекувалната, на полувреме зборувавме дека тоа не се реални проценти, во второто полувреме погодија 3/11, и во вторите 20 минути примивме двојно помалку поени. Уште еднаш ќе потенцираме дека нашата репрезентација е во процес на конструкција, дека во неа се вклучуваат некои млади деца, но никој нема да се сеќава на оваа победа, ако утре не победиме. Утре ќе имаме два тешки противника: силната естонска репрезентација и нашиот замор кој е уште поголем проблем, особено ако знаеме дека ќе играме без Ненад Димитријевиќ.

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар