Приведено лице во Тетовско поради приредување на игри на среќа без лиценца

Фото: МИА

Полициски службеници од СВР Тетово вчера во 22:15 часот во село Боговиње, Тетовско, го лишиле од слобода Ф.А.(26) од истото село поради постоење на сомнение за сторено кривично дело „приредување на игри на среќа без лиценца, односно дозвола од надлежен орган” по член 156 став 3 од Закон за игри на среќа.

Како што соопшти МВР при контрола во објект без фирма во селото, извршена во содејство со УЈП Тетово, кај него и во објектот биле пронајдени и одземени 6.455 евра, 220 британски фунти, 200 швајцарски франци, 4.100 денари, три мобилни телефони, список со 387 клиенти и други предмети кои потекнуваат од кривично дело.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Видео на денот