20.8 C
Скопје

Приведено едно лице во Струга, запленети пиштол и муниција

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со СВР Охрид – ОВР Струга денеска околу 16 часот на влезот од Струга го лишиле од слобода  А.А.(42)  од с.Франгово затоа што при извршен претрес, по претходна добиена наредба од Судија на претходна постапка од Основен Суд Струга, во патничкото возило „мерцедес” кое го управувал, бил пронајден пиштол марка „хеклер и кох компакт” и 50 куршуми калибар 9 мм.

За настанот, како што соопшти Министерството за внатрешни работи, е известен јавен обвинител и по документирање на случајот, против лицето ќе биде поднесен поднесок по чл.396 од Кривичниот законик.

Поврзани вести

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

Македонски државјанин уапсен во Драч со рекордни 300 килограми кокаин

Слободен печат

Штипјанец пронајден мртов во близина на селото Чардаклија

Слободен печат

Приведен дилер од Битола, пронајдени кокаин и марихуана

Слободен печат

Кривична пријава за жител на село Теарце поради закана кон новинари

Слободен печат

Возач на мопед повреден во сообраќајка во Неготино

Слободен печат

Остави Коментар