6 C
Скопје

Приведени три лица на ГП Делчево: Двајца Турци и жител на Виница се обиделе да влезат во Македонија со фалсификат ПЦР тестови

Двајца турски државјани и еден жител на Виница се лишени од слобода, откако на граничниот премин Делчево приложиле фалсификувани негативни ПЦР тестови. По утврдувањето на фалсификатот, како што стои во соопштението од МВР, лицата биле предадени на Одделот за прекуграничен криминал при Регионалниот центар Исток со седиште во Делчево.
– На 24.02.2021 вo 21:30 часот на граничниот премин „Делчево”, полициски службеници ги лишиле од слобода М.Д. (20) од Виница и Г.Е. (28) и Ф.Ц. (30), двајцата од Република Турција, затоа што на увид приложиле негативни ПЦР тестови за кои, по извршени проверки, било утврдено дека се фалсификат. Лицата биле предадени на инспектори од Одделот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија при Регионалниот центар за гранични работи Исток, се вели во соопштението од полицијата.
Како што додаваат оттаму, за лицата врз база на утврдениот фалсификат ќе биде поведена понатамошна постапка.
Прочитајте и...  Русија одговори на санкциите на САД, протерува 10 американски и тројца полски дипломати

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар