Приведени седум лица од вчерашната тепачка помеѓу српски и албански навивачи

Фото: Screenshot

Oд германската полиција соопштија дека приведени се седум навивачи на Србија кои биле вмешани во тепачката со група Албанци во Гелзенкирхен пред вчерашниот натпревар против Англија.

Инцидентот по кој се приведени навивачите се случил на терасата на еден ресторан во градот, а на уште неколку локации беа забележани и други пресметки.

Портапролот на полицијата во Гелзенкирхен соопшти дека причините зошто дошло до инцидентот засега се непознати.

„Причините за тоа што се случи се уште се нејасни, не е познато зошто имало пресметка со фанови чија селекција тој ден воопшто не играла“, изјавил портпаролот.

Германската полиција имаше засилени мерки за безбедност пред вчерашниот натпревар на Србија и Англија, но очигледно инцидентите со останатите навивачи и не можеа во целост да ги спречат.

ВИДЕО | Во Гелзенкирхен се степаа српски и албански навивачи

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот