Приведена мајката од Гостивар што си го остави седуммесечното бебе само и дехидрирано

Вчера полицијата ја приведе 39 годишната Е.Ј од Гостивар, која минатата недела го остави седуммесечното бебе само и без грижа.

По пријава во полиција, тим од социјални работници минатата недела влегле во куќа во Гостивар и затекнале седуммесечно бебе во лоша здравствена состојба.

-Детето било оставено само и дехидрирано по што е пренесено во гостиварската болница и оттаму испратено за Скопје. Мајката има уште две деца, едно на осум и другото на 1,5 годишна возраст. Со оглед дека станува збор за нефункционално семејство, за децата е поведена постапка и во најскоро време тие ќе бидат сместени во згрижувачко семејство, наведуваат од ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа.

Таа била спроведена во Казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на мерката, а од Центарот за социјална работа информираат дека на жената ќе и биде одземено родителското право.

 

Мајка од Гостивар си го оставила седуммесечното бебе само и дехидрирано

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот