Приведен разбојник-ветеран од Скопје, 76-годишниот осуденик бегал за да не лежи три години во „Идризово“

Кејот на Вардар / Фото: А. Пауновска/ „Слободен печат“

Денеска нешто пред пладне, на кејот на Вардар, во населбата Момин Поток во Скопје, полицајци од тимот за потраги го уапсиле Т.С.(76) од Скопје, соопшти МВР.

Тој бил осуден на три години затвор за тешки кражби и разбојништва, велат од полицијата.

„Тој бил баран со централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од три години за сторени кривични дела по член 247 и член 236 од Кривичниот законик. Лицето ќе биде спроведено во надлежната казнено-поправна установа за издржување на казната“, се вели во соопштението.

Видео на денот