5 C
Скопје

Приведен поранешниот претседател на Хондурас, Зелаја поради непријавени пари

Поранешниот претседател на Хондурас, Мануел Зелаја уапсен е на аеродромот во Тегусигалпа, откако кај него била пронајдена торба со 18.000 непријавени американски долари.

Тој тврди дека парите не се негови. Зелаја на Твитер напиша дека е „непарведно приведен” додека се подготвувал да замине во Мексико на семинар.

– Причина: Тобра со 18.000 долари, што не се мои, напиша Зелаја на Твитер.

Царинарниците при ренгенскиот преглед на неговиот куфер утврдиле дека внатре има уште една торба со непријавени пари.

Според законот на Хондурас сите патници морат да пријават на царина износ поголем од 10.000 долари. Ако тоа не го направат предвидена е парична казна во висина од една третина на непријавените пари.

Прочитајте и...  Блинкен: Бајден планира со Русија да ја продолжи програмата СТАРТ

Поврзани вести

🔴 ОД МИНУТА ВО МИНУТА I Бајден денес станува претседател: Вашингтон е под опсада на војската

Слободен печат

Студија: Мадрид, Антверпен и Торино се најзагадени градови од азот диоксид во Европа

Слободен печат

Трамп се прости: Се гледаме наскоро

Слободен печат

Штајнмаер: Инаугурацијата на Бајден е големо олеснување за многу луѓе

Слободен печат

Силен земјотрес од 4,5 степени ја погоди Австрија

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Стравична експлозија во Мадрид, се урна зграда во центарот, чад и остатоци насекаде

Слободен печат

Остави Коментар