Приватниот сектор почна да се развива во комунистичка Куба

Куба / Фото Yamil LAGE / AFP / Profimedia

Низ Хавана никнуваат мали продавници во приватните домови и гаражите додека приватниот сектор конечно почнува да се развива во комунистичка Куба.

Малите бизниси, одобрени дури во 2021 година, се предизвик за бизнисите управувани од еднопартиската држава кои се попразни од ден на ден додека Куба се бори со недостиг на девизи и вртоглаво растечка инфлација во средината на нејзината најтешка економска криза во последните 30 години.

Во гаражите, на тремовите или во малите продавници, Кубанците продаваат најразлични производи – пиво, слатки, месо, млечни производи и намирници до кои е сѐ потешко да се дојде.

„Ако ви треба нешто што не можете да го најдете (во државните продавници), тие го имаат! Тие ги имаат работите што ви требаат“, изјави 73-годишната Марија Леонор за АФП додека излегуваше од нова приватна продавница.

По шест децении исклучиво државна трговија, кубанската влада одобри закон во август 2021 година за легализирање на малите и средни бизниси.

Следеа значајни промени за време на закрепнувањето на Куба од ефектите од пандемијата на коронавирус, што ја уништи нејзината критична туристичка индустрија, како и заострувањето на американските санкции.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот