Притворени две лица кои учествувале во четири терористички напади во грчката престолнина

Мерка притвор им е одредена на двајцата уапсени во саботата во Атина од секторот за антитероризам на грчката полиција, обвинети за учество во терористичко –анархистичка организацијата „Револуционерна самоодбрана”, која стои зад најмалку пет напади во грчката престолнина, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, пред истражниот судија, двајцата уапсени ги негирале и ги отфрлиле обвинувањата меѓу кои освен учеството во терористичката организација, вклучуваат и два обиди за убиство на полицајци.

Од грчката полиција, паралелно објавија фотографии и податоци за двајцата уапсени, но и за третото лице по кое се трага, доколку граѓаните имаат дополнителни информации, да ги пријават.

Во саботата, во голема акција на секторот за антитероризам на грчката полиција, беше извршен претрес во 13 домови, уапсени се двајца мажи на возраст од 41 и 45 години и запленет голем арсенал оружје, а од балистичката проверка на пушките Калашников, произлезе дека една била користена при грабеж пред 20 дена, додека пак втората била употребена во четири терористички напади за кои одговорноста ја презедоа од „Организација на револуционерна самоодбрана”.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Поконкретно, калашниковот бил користен во три напади на седиштето на ПАСОК во центарот на Атина: пукање на денот на евроизборите на 25 мај 2014; пукање во јануари и ноември 2017 кон полицајците задолжени за безбедноста на канцелариите на партијата, при што во првиот напад беше повреден еден полицаец. Со истото оружје било пукано и кон амбасадата на Мексико на 31 јули 2017.

Истата организација, ја презеде одговорноста и за фрлената рачна бомба во амбасадата на Франција пред три години кога беше повреден еден полицаец.

Прочитај повеќе

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат

Уапсени 10 полицајци во рација за нелегални казина во Косово

Маријана Митровска

Нема смртни случаи денеска во Хрватска, но бројот на заразени расте

Слободен печат

Голем шумски пожар беснее на планината Стогово

Слободен печат