Притворен возачот што усмрти девојка на Партизанска

Повредено момче во сообраќајка на Партизанска/ Фото: Слободен печат/Дамјан Варошлија

По произнесување на осомничениот во присуство на неговиот бранител во однос на предлогот на Јавниот Обвинител, судија на претходна постапка синоќа донесе решение со кое го прифати предлогот на ЈО и на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

Донесувањето на мерката притвор е образложено со постоење на опасност од бегство, влијание на сведоци и можност да го повтори делото, се вели во известувањето од Основен кривичен суд Скопје.

Обвинителството бара притвор за 22-годишниот возач кој ја прегази девојката кај „Сити мол“

Видео на денот