Притвор за лицето кое обљуби 14-годишно девојче во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при Основниот суд Гевгелија достави Предлог за определување мерка притвор за едно лице, осомничено дека сторило кривично дело – Силување од член 186 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

-Притворот беше побаран бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство на осомничениот, како и можност тој да се обиде да ги сокрие трагите од кривичното дело, да ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците или да го повтори делото. Постапувајќи по предлогот на јавниот обвинител, судијата на претходна постапка донесе Решение со кое на лицето му определи притвор во траење од 30 дена- наведуваат во соопштението од ОЈО Гевгелија.

Прочитајте и...  ОЈО бара строги казни за скопјанец и двајца малолетници

Инаку, за 22-годишниот жител на Гевгелија Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка поради основано сомнение дека тој на 23 февруари присилил на обљуба девојче на возраст од 14 години. Оштетената дошла во домот на осомничениот заедно со нејзин другар.

Во домот на осомничениот имало уште едно лице, кое ја турнало оштетената во собата со осомничениот и ја заклучило. Со употреба на сила и закани, осомничениот извршил обљуба врз малолетничката, која цело време викала и барала помош, а потоа и се заканил на никого да не кажува за настанот.

Прочитај повеќе

Сообраќајка на патот Неготино-Кавадарци

Уапсен убиецот од Глумово

Почина затвореник од „Идризово“

Повреден возач на градежна машина

Починато лице донесено во штипската болница

Во стан во Велес пронајдени мртви мајка и син

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Утринава почина градежен работник од Штип

Миа Агенција

Три лица во Тетовско го прекршиле полицискиот час

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Слободен печат

Триесетдневен притвор доби жител на Пирок кој синоќа повреди полицаец

Слободен печат

Во простории на старо училиште силувано дете, ОЈО Гостивар бара притвор за сторителот

Слободен печат

Жител на тетовски Пирок повредил полицаец