13 C
Скопје

Притвор за 24-годишник од Челопек кој пукал по расправија со соседот

Судија во претходна постапка во тетовскиот суд попладнево определи мерка притвор од 30 денови за 24 годишниот М.М кој вчера беше приведен откако пукал во воздух од автоматско оружје по расправија со сосед на 47 години. Тој вечерва ќе биде спроведен во казнено-поправната установа Затвор Скопје.

-До Обвинителсвото е поднесена и кривична пријава за две кривични дела-недозволно изработување, држење или тргување со оружје и распрскувачки материи согласно член 396 и за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори според член 214 од Кривичниот законик, информираат од СВР Тетово.

Вчера околу 18.00 часот во Челопек, полицајци го уапсија М.М.(24) бидејќи по пријавата за пукање при претрес во неговиот дом биле пронајдени и одземени автоматска пушка со куршум калибар 7,62 милиметри, неколку празни рамки и чанта со марихуана.

Прочитајте и...  Сообраќајна незгода на патот Демир Хисар-Кичево, две лица повредени

Поврзани вести

МВР приведе скопјанец кој бил баран со потерница

Слободен печат

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Слободен печат

Сообраќајна незгода на патот Демир Хисар-Кичево, две лица повредени

Слободен печат

Притвор за тренер по џудо за силување на ученички​ во Прилеп, злосторот траел со месеци

Слободен печат

Уште 420 санкции за неносење маска

Слободен печат

Санкционирани 137 возачи во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар