Пристигнати повеќе од 5.500 апликации за поддршка на проекти од културата

Вкупниот буџет за културата во 2020 година е 3,46 милијарди денари, од кои 980,1 милиони денари се за дејностите од културата. 

Комисиите во Министерството за култура ги разгледуваат пристигнатите апликации на конкурсите за Годишната програма за поддршка на проекти од културата од национален интерес во 2020 година. Пристигнале повеќе од 5.500 пријави на објавените годишни конкурси, од кои над илјада се пријави од 60-ина национални установи од културата што функционираат под надлежност на Министерството за култура.

– Стручните комисии веќе интензивно работат на разгледувањето на пристигнатите апликации на конкурите за Годишната програма. Сакам да потенцирам дека и годинава ќе бидат поддржани издржани и добро аргументирани проекти, конципирани со квалитетни уметнички содржини, проекти преку кои се негува и поттикнува културниот диверзитет, уметничкото творештво и културниот развој. Инаку, процентот на учество на Министерството за култура во финансирањето на проектите ќе биде во согласност со средствата предвидени за финансирање проекти од национален интерес во Буџетот за 2020 година и бодирањето на стручната комисија од областа, изјави за МИА Фатон Фазлиу, шеф на Кабинетот на министерот за култура.

Прочитајте и...  Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Додаде дека сите учесници на конкурсите  ќе бидат известени за резултатите во согласност со Законот за културата, а резултатите од конкурсите ќе бидат објавени на веб-страницата на Министерството за култура. Објавените резултати, кои се очекуваат на крајот на месецов или на почетокот на февруари, ќе содржат информации за носителот на проектот, назив на проектот и одобрените средства за негова реализација.

Дејностите во кои се распределени апликациите што се разгледуваат комисиски се за литература и издаваштво, драмска дејност, сценско-уметничка и фолклорна дејност, визуелни уметности, архитектура и дизајн, интердисциплинарна дејност, меѓународна дејност, евроинтеграции, дејност за заштита на недвижно културното наследство и аудиовизуелни добра, музејска дејност и нематеријално културно наследство и библиотечна дејност.

Прочитајте и...  ЦИВИЛ: Мирот единствен начин за надминување на омразата, насилството и национализмот

Вкупниот буџет за културата во 2020 година е 3,46 милијарди денари, од кои 980,1 милиони денари се за дејностите од културата.

Прочитај повеќе

ЦИВИЛ: Мирот единствен начин за надминување на омразата, насилството и национализмот

Слободен печат

Под притисок на зголемен број на случаи на ковид-19: Министер за здравство на Чешка поднесе оставка

Слободен печат

Сведоци даваат исказ за „Монструм“: Алфите не легитимираа и со девојката ни рекоа да седиме во кола

Слободен печат

Невработените мора да се пријават за да добијат картичка со пари

Премиерот Џонсон на идеја за враќање на карантинот во Велика Британија

Слободен печат

Димитров-Брегу: За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алка по алка до синџир на супермаркети и империја: Основачот на „Лидл” е најбогат Германец со 41,8 милијарди евра

Слободен печат

Во грчкиот Парламент доставени три договори со Северна Македонија

МИА Агенција

Дикректорот на Токсикологија: Дали покрај маските, везирот, ракавиците, ќе мора да носиме и нунчаки за самоодбрана???

Слободен печат

Финансиско освежување за шведската економија: „Инјекција“ од 12 милијарди долари за излез од корона-кризата

Слободен печат

Барање до ЕУ: Три земји-членки на Унијата со предлог за економска помош за Белорусија

Слободен печат

Осомничениот за убиството на Саздо екстрадиран во Македонија

Слободен печат