4 C
Скопје

Пристигнаа првите фотографии од Марс испратени од роверот на НАСА

Роверот „Perseverance“ на НАСА по седум месеци и поминати неверојатни 468 милиони километри,  вчера во 21.56 часот слета на Марс.

НАСА направи официјален профил на социјалната мрежа „Твитер“ каде ги објави првите две фотографии што ги доби од својот ровер. На црно белите фотографии се гледа површината на Марс.

Здраво свету. Ова е првиот поглед на мојот нов дом“, стои во описот на првата фотографија.

И уште еден поглед зад мене. Добредојдовте во кратерот Језеро“, пишуваше во описот на втората фотографија.

„Perseverance“ слета во кратерот Језеро каде официјално ќе ја почне потрагата по докази за живот на Црвената планета.

Од НАСА ја објавија и оваа интерактивна мапа, која можете да ја зумирате и да го истражете местото каде слета роверот „Perseverance“.

Прочитајте и...  По инцидентот за прв пат проговори Рајан Фишер - шетачот на кучињата на Лејди Гага

Главната цел на двегодишната мисија на „Perseverance“, вредна 2,7 милијарди американски долари, е да бара докази за микробиолошки живот на Марс.

Научниците се надеваат дека ќе најдат знаци на живот во примероците на антички седименти кои роверот ќе ги извлече од карпите на Марс и ќе се анализираат на Земјата – кои треба да бидат првите такви примероци што луѓето ги собрале од друга планета.

Светот очекува уште многу слики и информации во следните денови.

ВИДЕО: Роверот „Истрајност“ на НАСА по седум месеци патување слета на Марс

Поврзани вести

Пред примање вакцина против ковид-19, не правете една работа

Слободен печат

Дневен хороскоп за 3 март: Ви претстојат позитивни промени во љубовта

Слободен Печат

Виц на денот: Кокошки

Слободен печат

На денешен ден – 3 март

Слободен Печат

„Се чувствував виновен и длабоко посрамотен“: Ентони Хопкинс призна зошто му се препуштил на алкохолот

Слободен печат

ВИДЕО | Сон на секој што чува домашно милениче и нема двор: Лола е куче што користи нокшир!

Слободен печат

Остави Коментар