Пристигна првиот кинески товарен воз во Белград

Товарен воз на Кинеските железници со опрема за изградба на брзата пруга во Србија, пристигна денес од Кина во Белград, а го пречекаа српскиот претседател Александар Вучиќ и кинескиот заменик министер за трговија Чен Кеминг.

Како што јави дописникот на МИА, композицијата со опрема што ја користат кинеските компании за изградба на брзата линија од Белград до Будимпешта, тргна на 24 септември од градот Ѓинан, во провинцијата Шангдонг и премина околу 10.500 километри.

Ова е првиот товарен воз од Кина до Србија.

Во 90-тите години на минатиот век, од Кина во Белград спорадично пристигнуваше само по еден вагон, преку Турција, како дел од возовите чија крајна дестинација беше во други земји на централна Европа, како Унгарија, Полска и Австрија.

Прочитајте и...  Царовска во Кисела Вода: На 15 јули да гласаме за повисоки плати, повисоки пензии, за повеќе градинки

Железничкиот сообраќај само е еден од централните видови на сообраќај на кинеската глобална економска иницијатива „Еден појас, еден пат”, а брзата железница од Белград до Будимпешта е составен дел на проектот.

Фреквенцијата на линијата ќе зависи од интересот на кинеските компании кои работат на српскиот пазар, како и на српските компании кои соработуваат со Кина, соопшти претходно Министерството за градежништво, транспорт и инфраструктура.

Отворањето на железничката пруга помеѓу Кина и Србија создава можности за сите стопанственици од Србија и регионот да можат да ги извезуваат своите производи на кинескиот пазар, како и да ги увезуваат потребните производи од Кина, бидејќи железничкиот транспорт е многу поисплатлив од воздушниот и поморскиот сообраќај.

Прочитајте и...  Спасовски: Секое гласање за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Прочитај повеќе

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Слободен печат

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Слободен печат

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

Слободен печат

Пожар на грчкиот остров Евија, на терен 82 пожарникари, авиони, хеликоптери

Слободен печат

Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Слободен печат

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Слободен печат