Приштина: Руските ракети во Србија го загрижуваат Косово но и САД - Слободен печат

Приштина: Руските ракети во Србија го загрижуваат Косово но и САД

Косовскиот заменик министер за одбрана Бурим Рамадани оцени дека новото ракетно вооружување на Србија е загрижувачко и заканувачко кон Косово но и кон целиот регион.

Рамадани смета дека со вооружувањето Белград упатува порака кон Косово но и целиот регион, што, како што самиот оцени ,потсетува на политиката која Србија ја водела во минатото. Тој очекува Србија да биде санкционирана од САД поради набавката на руските ракетни системи.

Српските медиуми јавуваат дека слична закана упатил и заменик помошникот државен секретар и спецјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер за време на посетата на регионот.

Тој, како што наведуваат медиумите, се заканил дека Србија би можела да се соочи со посебни санкции дококу Србија, иако не е членка на НАТО, сепак набави руска воена опрема и оружје.

За САД прашањето кое загрижува е руското воено присуство во Србија преку неодамна одржаната воена вежба, оценуваат српските медиуми додавајки дека овој став сепак Палмер јавно не го изнел на заедничката конференција одржана со претедателот Александар Вучиќ.

Инаку, системот ,,Ѕвер С-400 е софистициран ракетен систем кој Русија го распореди во Србија во рамките на заедничката воена вежба наречена ,,Словенски штит”.

Српските воени и политички функционери веднаш изразија заинтересираност за набавка на овој ракетен систем за одбрамбените потреби на Србија

Ова , како и другите кокетирања на воен план на Белград со Москва го подигна алармот во Вашингтон, оценуваат косовските медиуми.

Прочитај повеќе

Трудо најави финансиска помош за семејствата на жртвите при падот на украинскиот авион во Иран

Слободен Печат

Процесот против Трамп во Сенатот продолжува во вторник

Слободен Печат

Трогателен говор на момче кое го загуби таткото во уривањето на украинскиот авион: „Како да сонувам“ (ВИДЕО)

Слободен печат

По стравичниот земјотрес: Започна судскиот процес за 32 лица кои неодговорно граделе згради во Албанија

Слободен печат

Земјотрес од 4,6 степени ја погоди соседна Грција

Слободен печат

Рама за првпат реагираше по тужбата против Харадинај

Слободен Печат

Остави Коментар

16 − five =

Прочитај повеќе

Хезболах предупреди: Во Либан ќе завладее хаос ако земјата не добие нова влада

Слободен Печат

Зеленски не ја прифати оставката на премиерот за да не ја дестабилизира Украина

Слободен печат

Грета од Лозана им порача на светските лидери: Сѐ уште немате видено ништо, доаѓаме во Давос

Слободен печат

Уапсени шестмина измамници во Бугарија: Со лажни венчални листови се стекнувале со недвижнини

Слободен Печат

ОЈО отвори истрага за обид за убиство во Арнакија

Слободен Печат

Сенатот во Полска отфрли предлог-закон за „дициплинирање“ на судии

Слободен печат