Приштина подготвила 10 илјади страници документи за српските злосторства во Косово - Слободен печат

Приштина подготвила 10 илјади страници документи за српските злосторства во Косово

Советникот на шефот на косовската дипломатија Беџет Пацоли, Јетлир Зиберај, вели дека една од главните цели на Министерството за надворешни работи во изминатиот мандат била докажувањето на воените злосторства на Србија во последната војна во Косово, за што е подготвена документација од 10.000 страници, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според Зиберај, станува збор за доказен материјал кој се уште не е третиран од страна на меѓународната правда.

– За време на мандатот на вицепремиерот и министер за надвотрешни работи Беџет Пацоли, една од главните цели на надворешната политика беше докажувањето на воените злосторства извршени од Србија во текот на геноцидот и владеењето на апартхејдот во Косово. Околу 10 илјади страници документи и докази се пронајдени кои се уште не се третирани од меѓународната правда. Поради тоа што тие потфрлија, ние треба да продолжиме да ги гониме воените злосторници, напиша Зиберај на својата страница на Фјесбук.

Тој најави дека во наредните денови претставници на МНР ќе остварат средба со специјалниот обвинител на Косово, кому ќе ги предадат документите со цел, како што вели, „да се изведат српските злосторници пред лицето на правда”.

– Знаејќи ги и ограничувањата кои ги има нашиот правен систем заедно со обвинителството ќе го изнајдеме праведното решение за изведување на злосторниците пред законот. Во време кога поддржувачите на (Слободан) Милошевиќ добиваат нобелова награда и негирањето на геноцидните дела извршени од Србија се смета за нормалност, ние треба да говориме и одново да го потсетуваме светот за тоа што се случи во Косово, напиша Зиберај. 

Прочитај повеќе

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат

Албанија со засилени контроли и медицински тимови на аеродромот во Тирана поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

2 × two =

Прочитај повеќе

Спасовски: Обезбедуваме повеќе пари во секое семејство

Слободен печат

Турција: Бројот на загинати од земјотресот се искачи на 29 лица

Слободен печат

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Слободен печат

Правниот тим на Трамп ја почна одбраната на претседателот во Сенатот

Слободен печат

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Слободен печат

Нов земјотрес во Турција: Нема податоци за штети и жртви

Слободен печат