Приштина подготвила 10 илјади страници документи за српските злосторства во Косово

Советникот на шефот на косовската дипломатија Беџет Пацоли, Јетлир Зиберај, вели дека една од главните цели на Министерството за надворешни работи во изминатиот мандат била докажувањето на воените злосторства на Србија во последната војна во Косово, за што е подготвена документација од 10.000 страници, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според Зиберај, станува збор за доказен материјал кој се уште не е третиран од страна на меѓународната правда.

– За време на мандатот на вицепремиерот и министер за надвотрешни работи Беџет Пацоли, една од главните цели на надворешната политика беше докажувањето на воените злосторства извршени од Србија во текот на геноцидот и владеењето на апартхејдот во Косово. Околу 10 илјади страници документи и докази се пронајдени кои се уште не се третирани од меѓународната правда. Поради тоа што тие потфрлија, ние треба да продолжиме да ги гониме воените злосторници, напиша Зиберај на својата страница на Фјесбук.

Тој најави дека во наредните денови претставници на МНР ќе остварат средба со специјалниот обвинител на Косово, кому ќе ги предадат документите со цел, како што вели, „да се изведат српските злосторници пред лицето на правда”.

– Знаејќи ги и ограничувањата кои ги има нашиот правен систем заедно со обвинителството ќе го изнајдеме праведното решение за изведување на злосторниците пред законот. Во време кога поддржувачите на (Слободан) Милошевиќ добиваат нобелова награда и негирањето на геноцидните дела извршени од Србија се смета за нормалност, ние треба да говориме и одново да го потсетуваме светот за тоа што се случи во Косово, напиша Зиберај. 

Прочитајте и...  Во САД над 165.000 починати од Ковид-19

Прочитај повеќе

Помпео при посетата на Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и другите економии

Слободен печат

Тито Петковски: ДУИ сака да го делегимитира Заев

Велешкото езеро Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава

Слободен печат

Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Слободен печат

Сијарто апелира ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Слободен печат

Сите кои земаат пензија во Еуростандард банка најдоцна до 21 август да достават известување до банката преку која сакаат да им се врши исплата на пензијата

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Драма во Минск: Вооружени лица влегле во канцелариите на „Убер“ и „Јандекс“, на вработените им забраниле да излезат

Слободен печат

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот

МИА Агенција

Ејуп Рустеми: Стопиран е платниот промет преку Пошта

Весна Дамчевска

Ахмети: Разговорите за формирање влада продолжуваат, ДУИ е фактор на стабилност за државата

МИА Агенција

РКИ: Најголемиот број на увезени случаи на коронавирус во Германија се од Косово

Слободен печат

Комисијата бара учениците до трето одделение да одат на училиште, подготвени се и протоколите за работа на градинките

Михаило Донев