Приштина ги укина „мерките на реципроцитет“кон Белград, одлуката стапува на сила веднаш

Авдула Хоти на седницата рече дека со решението се отстраниле сите пречки за продолжување на дијалогот, а доколку нема поволен исход, ќе се врати мерката за реципроцитет. Одлуката стапува на сила веднаш.

Одлуката додаде Хоти е привремена и може да трае еден ден, еден месец, една година …

– Очекуваме Србија да стави крај на кампањата против признавањето на Косово. Очекуваме нашите партнери да извршат притисок врз Србија, изјави Хоти.

Владата на денешната седница ги поништи претходните решенија на владата на Албин Курти од 20 март 2020 година за постепена примена на реципроцитет за Белград и решението од 30.05.2020 година за изменување и дополнување на првите решенија за таа мерка.

Прочитајте и...  Гласањето на болните и немоќните во Куманово, Липково и Старо Нагоричане се одвива тековно

Претставниците на Алијансата за иднината на Косово на Рамуш Харадина гласаа против оваа одлука.

Ова е една од четирите точки на агендата на состанокот на владата во Приштина.

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат