ПРИРОДНО ПРОТИВ КОМАРЦИ: Овие растенија треба да ги имате во домот преку лето

На пазарот постојат стотици производи репеленти против комарци и инсекти, но секогаш е добро да се проба и на природен начин.

Вашата градина или тераса можат да бидат вистински оази на корисни растенија, а дел од нив се ефикасни и во борбата против комарци.

Затоа, добро е да посадите:

ЛАВАНДА

Она што е карактеристично за лавандата е што во природата не ја напаѓаат ниту инсекти, ниту животни. Постојат тврдења дека етеричните масла кои испаруваат од лавандата ги „зашеметуваат“ и дезориентираат комарците и тие бегаат подалеку од местото каде е посадена.

НЕВЕН

Невенот за луѓето нема карактеристичен мирис, но инсектите се особено чувствителни на него. Освен што ќе ги одбива комарците, ќе ги заштити и другите растенија од лисни вошки и бели мушички. Насадете невен во мали саксии и чувајте го меѓу другите растенија.

Прочитајте и...  Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

ЛИМОНСКА ТРЕВА

Лимонската трева е најчеста состојка во препаратите против комарци кои се продаваат во форма на патрони за во струја или лосиони за мачкање. Исто е ефикасна и против црви и инсекти кои ги уништуваат другите растенија.

РУЗМАРИН

Рузмаринот ни е добро позната билка, а освен комарците, ги одбива и другите инсекти кои може да ве искасаат. Освен тоа, има одличен вкус и може да се користи за чај или како зачин во храна.

БОСИЛЕК

Босилекот на нашите простори е еден од најпознатите репеленти против комарци. Можете да го засадите директно во почва или во саксии и да го распоредите меѓу другите растенија. Треба да биде што повеќе време изложен на сонце, но и добро да се полева.

Преубави, но СМРТОНОСНИ: Овие растенија можат да убијат!

Прочитај повеќе

Цеца Ражнатовиќ ѝ упати нежни зборови на својата снаа и се заблагодари: Прекрасно мое девојче! (ФОТО)

Слободен Печат

Шпанска пита со спанаќ

Слободен печат

Брзо и лесно отстранете ги непријатните мириси од фрижидерот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 7 јуни: Ќе ви биде тешко да го убедите партнерот во нешто, но не се откажувајте

Слободен печат

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски