Природни зимски маски за коса

За разлика од хемиските производи за нега на косата кои се достапни на пазарот, домашните маски лесно се применуваат, не се скапи и не ја оштетуваат косата.

Временските промени влијаат на нашата коса, па таа за време на зимските денови станува груба и сува. За да се ослободите од овие и слични проблеми, нема потреба да трошите голема сума парични средства на третмани – направете сами маска за коса и вратете и го природниот сјај.

1. Сува и бушава коса

За сува коса употребете маска од банана. Земете една банана, изгмечете ја, додадете лажичка мед и малку сок од лимон. Сето тоа добро измешајте го и нанесете ја маската на косата. Оставете ја да стои околу 30 минути, а потоа измијте ја со нежен шампон. Вашата коса ќе стане мека.

2. Оштетена коса

Во соодветен сад изматете две жолчки од јајце и една белка. Додадете сок од лимон и малку мед. Добиената маска нанесете ја на косата и оставете да стои 45 минути. Косата измијте ја со вода. Во посебен сад ставете еден филџан сурутка измешајте. Сурутката ставете ја на косата, оставете ја да стои 15 минути и измијте ја со нежен шампон.

Прочитајте и...  Ова е најкористената работа во вашата кујна која е идеална за развој на бактерии: Погледнете како на природен начин да ја исчистите!

3. Наелектризирана коса

Покиснете го семето од тилчец и оставете го да стои во текот на ноќта. Во утринските часови измелете го семето и додадете еден филџан сурутка, така што ќе добиете густа смеса. Нанесете ја маската на косата и оставете ја да се исуши. Косата измијте ја со шампон.

4. Коса без волумен

Измешајте еднакво количество оцет и мед во чаша со топла вода. Нанесете ја оваа маска на косата и за момент ќе добиете волумен. Сепак, оваа маска не ја употребувајте многу често бидејќи оцетот може да ви го оштети коренот на косата.

5. Кршлива коса

Измешајте една жолчка од јајце со една лажица мед и две лажици рициново масло. Вака добиената смеса нанесете ја на косата и оставете да стои 45 минути, а потоа измијте ја. Редовната употреба на оваа природна маска за коса може да ви помогне да го спречите кршењето на косата во зимскиот период.

Прочитајте и...  Фаталната Саманта од „Сексот и градот“ зад себе има три пропаднати брака, а љубовта на својот живот ја најде по 60. година

Прочитај повеќе

Поранешното момче на Луна за нејзината свршувачка: Нема потреба да и честитам! (ФОТО)

Васко Спасоски

Децата во Кина не знаат што се табла и креда: Погледнете ја напредната технологија во училиштата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Македонската естрада е побогата за уште една млада пејачка: Слушнете како пее Лара Иванова! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Убиецот на Џон Ленон јавно ѝ се извини на Јоко Оно: Го направив тоа поради славата!

Слободен Печат

Изгубил на изборите, а бил единствен кандидат: Најневообичаената трка за градоначалник во Италија!

Слободен Печат

Џастин Бибер е среќен човек: Погледнете како изгледа неговата сопруга во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дара Бубамара „грми“ во бикини, па доби интересен коментар: „Ти си кралица, но на Фотошопот“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Дваесет цитати на Лав Николаевич Толстој: Најголемиот романсиер на светската литература!

Слободен Печат

Познатата српска пејачка ги брише тетоважите: Ќе се изненадите која е причината за оваа нејзина одлука! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дејвид Бекам беше модна катастрофа на ревијата на својата сопруга: Викторија ги доби сите пофалби! (ФОТО)

Слободен Печат

Ова е најкористената работа во вашата кујна која е идеална за развој на бактерии: Погледнете како на природен начин да ја исчистите!

Слободен Печат

Песната со која Брајан Адамс го освои светот: Дванаесет седмици беше број еден на листите! (ВИДЕО)

Слободен Печат