Принудно евакуирани 8.000 луѓе поради пожар во Калифорнија (ВИДЕО)

Околу 8.000 луѓе се принудно евакуирани од своите домови во округот Риверсајд во јужна Калифорнија, поради шумски пожар што гори на површина од околу 16.000 хектари, објави синоќа надлежната противпожарна служба.

Пожарот бил пријавен во петокот, во долината Трешњевка, населба лоцирана на околу 130 километри од Лос Анџелес, каде што, според претходните информации, најмалку една куќа целосно изгорела.

Досега се евакуирани 2.585 куќи во округот Риверсајд, во кои живеат нешто помалку од 8000 луѓе.

 

Прочитајте и...  АА-А: МЕПСО и ЕЛЕМ да се откажат од покачувањето на цената на електричната енергија

Прочитај повеќе

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Слободен печат

Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Слободен печат

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат

Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина

Слободен печат

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Слободен печат

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Слободен печат

Од плажа во болница – Дали Градиште ќе биде новото жариште на Ковид-19? (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19, да даруваме и спасиме живот

Слободен печат

Бајден го честиташе Илинден на македонските Американци во САД

Слободен печат

Регистрирани 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот за еден ден

Слободен печат