15 C
Скопје

Принцот Ендру за прв пат се обрати во јавноста по минатогодишниот скандал: Почина дедото на нацијата

Деновиве Велика Британија, но и луѓето ширум светот се збогуваат од принцот Филип, кој почина на 9 април на 99-годишна возраст. Преку социјалните мрежи многумина му оддаваат последна почит, а од него се простија и неговите деца…

Откако на нивниот татко, принцот Филип, му оддадоа последна почит принцезата Ана, принцот Едвард, принцот Чарлс, се огласи и принцот Ендру.

epa-efe
EPA-EFE/TIM GRAHAM / POOL NO SALES

61-годишниот Ендру го нарече својот покоен татко „дедо на нацијата“ и откри дека кралицата изјавила дека загубата на нејзиниот сопруг „оставила голема празнина во нејзиниот живот“.

Кралицата е неверојатно храбра, но смртта на војводата од Единбург донесе тага во замокот Виндзор. Сега семејството е заедно и се поддржуваме во овие тешки моменти“, рекол принцот Ендру, пренесува „Daily Mail“.

Принцот Ендру додаде и дека ќе го памети својот татко како смирена личност и некој од кого секогаш можел да побара совет.

Тој беше исклучителен човек, беше сакан и како татко и како сопруг, едноставно беше дедо на целата нација“, рече принцот, за кого ова беше негово прво појавување во јавноста по минатогодишниот скандал поради кој се повлече од кралските должности.

epa-efe
. EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Погребот на принцот Филип ќе се одржи во капелата Сент Џорџ во замокот Виндзор следната сабота во 15 часот. На церемонијата ќе ѝ претходи едноминутно молчење во чест на војводата од Единбург.

Поврзани вести

ФОТО: Двојничката на Кејт Мидлтон заработувала 1.000 фунти дневно и се обезбедила за цел живот

Слободен печат

ФОТО: Принцот Чарлс ја исфрли Меган, со интимната фотографија ѝ удри шлаканица

Слободен печат

Србинка намамена на брак во Италија, завршила како сексуална робинка, се отрула за да побегне

Слободен печат

Ве боли раката по вакцинирањето? Постои едноставно објаснување за тоа

Слободен печат

Сузана Манчиќ со потресна исповед: Изгубив три сина, родив еден во шестиот месец од бременоста!

Слободен печат

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

Остави Коментар