10 C
Скопје

Принц од Малезија сака да ја купи Валенсија

Екипата на Валенсија наскоро може да добие нов сопственик кој е заинтересиран поранешниот шампион во Ла Лига да го врати во врвот на шпанскиот фудбал.

Валенсија веќе седма година е во сопственост на сингапурскиот бизнисмен Петер Лим кој последните неколку години направи доста грешки во раководењето со кои го навлече гневот на навивачите но и на шпанската јавност поради што во последно време се почесто за продажба на Валенсија.
Сега е пронајден и купувач, станува збор за принцот од Малезија, Тунку Исмаил Султан Ибрахим кој е подготвен да вложи голема сума на пари и да ја прекина долгогодишната агонија на клубот која најдобро ја отсликуваат последните два преодно рок кога си заминаа најдобрите фудбалери, а беа донесе само тројца играчи и тоа на позајмица.
Според првичните проценки на медиумите, целата работа околу преземањето на Валенсија сосе нејзините долгови, Тунку Исмаил Султан Ибрахим ќе треба да издвои околу 408 милиони евра.
– Мојот мотив не се парите туку создавање на историја и славата. Не сум нов во фудбалот, го освовав ЈДТФЦ кој од кандидат за испаѓање во малезинската лига го направив шампион. Освоив 16 титули за осум години и станавме еден од најголемите азиски клубови – изјави принцот од Малезија кој има 38 години.

Прочитајте и...  Реал и Манчестер јунајтед на лето ќе се тепаат за српски репрезентативец

Според шпанските медиуми, актуелниот сопственик на Валенсија, Петер Лим е подготвен да го продаде клубот и тоа веднаш.
– Сакам да ја проширам „империјата“, да ги раширам крилата и да влезам во нови предизвици. Не сум човек кој ја менува традицијата, тука сум поради славата, историјата и успесите. На Валенсија и е потребен некој кој го познава фудбалот, гладен е за успеси. но и загрижен бидејќи сфаќа колку голем клуб е Валенсија – вели Тунку Исмаил Султан Ибрахим.

Поврзани вести

Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Слободен печат

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Слободен печат

Македонските надежи забележаа победа во контролниот меч со Црна Гора

Слободен печат

Македонскиот автомобилист Вуков тестираше во Муџело

Слободен печат

ВИДЕО: Олимпискиот комитет финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски

Слободен печат

Клоп пред Реал: Не можеме да ја игнорираме одбраната, во спротивно ќе бидеме казнети!

Слободен печат

Остави Коментар