Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Делумното примирје, какво што досега се уште немало во Авганистан, главно се почитуваше на четвртиот ден по неговото прогласување, што на САД им даде надеж дека во сабота ќе се потпише „истористи договор“ со талибанците.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео сепак упати прилично јасно предупредување за властите во Кабул, кои меѓусебно се спорат околку резултатите за последните претседателски избори, повикувајќи ги да не ја загрозат оваа „голема политичка можност“.

– Се наоѓаме пред историска можност за мир. Намалувањето на насилството се почитува, не баш потполно, но тоа функционира – рече Помпео, а командантот на американските сили во Авганистан, генералот Скот Милер го потврди „трендот на намалување на насилството“.

Во Кабул министерството за внатрешни работи извести за намалување на „непријателските напади“ откако во саботата стапи на сила седумдневно делумно примирје меѓу американската војска, авганистанските сили и талибанците.

Прочитајте и...  Нимиц: Прашањето за името задираше директно во срцето на идентитетот и националното чувство на безбедност

Безбедносен извор на прашање на агенцијата „Франс прес“ рече дека просечниот број на талибански напади паднал од 75 на 15 на денот од почетокот на фазата која официјално е наречена „намалување на насилството“.

Ако примирјето се оддржи до саботата, САД со талибанците во Доха, Катар, ќе го потпишат договорот за кој преговарат веќе една и пол година.

Прочитај повеќе

Бајден за Трамп: Заради неговите погрешни потези сега страдаат многу Американци

Слободен печат

Генијално или застрашувачки? Електронска нараквица која ќе го следи секој чекор на лицата во карантин

Слободен печат.

Реакција од СОНК за начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата

Слободен печат

Годинава март потопол од вообичаено, со натрпосечни количества дожд

Слободен печат

ЕУРО-ФАРМ потпиша договор за набавка на 50 медицински кревети за Инфективната клиника

Слободен печат

Евакуиран старечки дом во Сплит, 10 лица биле заразени со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стариот одмор ќе се користи до крај на мај, а дел од новиот до крај на јуни

Весна Дамчевска

Ветеринарите препорачуваат домашните мачки да не се пуштаат надвор

Слободен печат

Аселборн: Ако падне Шенген, тогаш паѓа и ЕУ

Слободен печат

Велика Британија не е ни близу до укинување на карантинот

Слободен печат

Само девет милијардери во светот успеаја да го сочуваат своето богатство, сите се од иста држава

Дејан Андоновиќ

Вухан излезе од карантин: Како изгледа првото жариште на коронавирусот после два месеци изолација (ВИДЕО)

Слободен печат